Základní rady pro majitele psů (Které by měl každý znát)

Publikováno: zář 5, 2018

Kategorie: Články

Přestože se vlastnictví psa může na první pohled zdát jako procházka růžovou zahradou s chlupatým mazlíkem po boku, každý majitel psa ví, že tomu tak v mnoha případech není. I když jsou psi loajální, přátelští společníci, jsou tu nutná pravidla, která se musí dodržovat pro zachování silného pouta s vaším parťákem. Tohle jsou ty nejzákladnější z nich.

Důležitost tréninku

Naučit vašeho psa, kde má vykonat potřebu, je pro vás sice nejdůležitější částí výcviku, ovšem určitě to nestačí. Dobře vychovaný pes umí reagovat na každou běžnou situaci a pokud možno přistupuje s klidem i k situacím neznámým. Cítí se v bezpečí doma se svým majitelem i venku mezi lidmi a psy. Velký vliv na to má správná socializace už od štěněte, kdy se pes musí naučit, že agresivní reakce nejsou v pořádku a nabrat zdravé sebevědomí. Váš miláček by neměl reagovat bázlivě a úzkostlivě, takové chování má často příčinu v nezvládnuté výchově a pejskovi se musíme snažit pomoci.

Zdraví na prvním místě

Uvědomme si, že zatímco my odkládat návštěvu lékaře můžeme, protože si jsme vědomi rizik a vlastních možností, u pejska to tak není. Nemůžete veterináře považovat jen za dalšího lékaře, kterého sem tam navštívíte. Psí život je o dost kratší, tím pádem komplexnější, a každá nemoc může být v určitém stadiu fatální. Není dobré věci podceňovat. Pravidelné návštěvy veterináře mohou podchytit mnohá závažná onemocnění a účinně je léčit, případně pomoci s prevencí.

My sami bychom měli dbát na psí zdraví co nejvíce je to možné. Pravidelně kontrolujeme a čistíme zuby, vyčesáváme srst. Podávat můžeme i nejrůznější vitamíny, na klouby, srst i zuby. Skvělá je v tomto ohledu značka Alavis, která dlouhodobě poskytuje ty nejlepší vitamínové doplňky.

Důraz na stravu a pohyb

Obrovský vliv na život psa má strava. Kvalitní krmivo podporuje jeho zdraví a dodává mu potřebné minerály a živiny. Měli bychom se podívat po krmivech s vysokým podílem kvalitních ingrediencí a co nejmenším množstvím doplňků, které pejskovi nic nadávají. Krmivo je položka, do které se dlouhodobě vyplatí investovat, ale vždy nejprve zkuste menší dávku „na ochutnání“. Naši miláčci totiž bývají dost nevyzpytatelní a super prémiové krmivo je vám k ničemu, pokud ho váš pes zkrátka nespořádá. Důležité jsou i kousací pamlsky, které jsou dobré pro zuby a čelisti, stejně jako pro srst. Na trhu je mnoho produktů, které můžete pejskovi nabídnout, na místě je ale opatrnost a nejlépe přechozí průzkum.

Pozor bychom si měli dávat i na samotný příjem potravy. Občas je těžké najít zlatou střední cestu, abychom pejska nepřekrmili a zároveň neměl o jídlo nouzi. Obzvlášť u menších plemen je toto často problémem a čím dál víc přibývá psů s obezitou. Proto musíme vyváženou stravu doplnit také vhodným pohybem. Závisí sice na plemeni a celkové aktivitě psa, ale všichni se potřebují každý den alespoň trochu proběhnout na procházce vámi. Se sportovně založenými psy je pak skvělý způsob vybití agility či jiný psí sport. Třeba objevíte ve svém miláčkovi šampiona a vy získáte nový koníček. Hlavně pamatujte: pes, který se nudí, si zábavu nakonec najde. A může to odnést váš gauč nebo vaše zahrada.

Opětujte lásku

Tento bod se zdá být téměř zbytečný, přesto je však dobré si jej uvědomit – chovejte se ke svému psovi s vlídností, respektem a láskou. Ať už se zrovna naučil nový povel, nebo se vám vyčural na křeslo. Milujte svého pejska, i když zrovna zlobí, a přistupujte k jeho vrtochům s klidem. Buďte si jisti, že vám to nedělá schválně a že vás má rád. Pro něj jste celý jeho svět, jeho rodina. Tak dbejte na to, abyste k němu byli stejně láskyplní. Vždyť formování dlouhotrvajícího pouta po celý jeho psí život je to, co je na tom nakonec nejkrásnější. Za vaši lásku se vám pejsek stokrát odmění.