Technika výcviku s elektronickým obojkem

Publikováno: čec 12, 2016

Kategorie: Články

Výcvik pejska s elektronickým obojkem by se dal rozdělit do dvou fází. Fáze první probíhá doma, kde se pejsek s obojkem seznámí, není vyváděn z pozornosti okolními ruchy, a kde se soustředí plně na vás. Druhá fáze probíhá venku. Tento výcvik je komplikovanější a vyžaduje zkušenosti z fáze první. Najednou nejste pro pejska jediný objekt pozornosti. Má kolem sebe řadu jiných podnětů k probádání. V následujících řádcích si představíme obě fáze a pár triků, aby se elektronický obojek nestal jen nástrojem k trestání. Nezapomínejte, že tato elektronická pomůcka by neměla být celoživotní součástí pejska, ale pouze dočasný nástroj k odnaučení zlozvyků nebo k naučení povelů.

Pejsek musí jednoduše přejít z povelů bez obojku k povelům s obojkem. A hlavně pozitivní cestou, kdy nesmíte používat obojek k trestání.

Jak na to: Zpočátku pracujte s vypnutým obojkem. Rozdělte si výcvik například do deseti kol. Každé kolo bude obsahovat několik základních povelů, které jste je dobře naučili, jako např. sedni, lehni atd. Opakujte je s ním tyto povely pečlivě, jednoduše a hlavně pozitivně. Nezapomeňte pejska hodně chválit. Postupně, v dalších kolech přidávejte obtížnější situace. Ať vás například poslechne z větší dálky, ať má kolem sebe nějaká rozptýlení, která mohou odvádět jeho pozornost. Postupně byste měli napodobovat venkovní prostředí. Teprve až bude pejsek reagovat podle vašich představ, tak ho seznamte s obojkem. V budoucích kolech budete používat zapnutý obojek na nízké úrovni.

Fáze 1 – doma

Technika je jednoduchá. Na zapnutém obojku nastavte nejnižší možnou úroveň. Doporučujeme vibrace. Dávejte pejskovi jednoduché příkazy, o kterých víte, že určitě umí a které jste již pečlivě nacvičili. Teď přichází důležitá část - když dáte příkaz, zmáčkněte příkazové tlačítko. Vyviňte maximální snahu, aby pejsek poslechl a ve chvíli, kdy poslechne, co nejdříve pusťte příkazové tlačítko. Například přikažte „sedni“ a zmáčkněte příkazové tlačítko. Ihned jemně zatlačte pejska do sedu a pusťte tlačítko. Jak pustíte tlačítko, tak ho pochvalte. Až poté pejska propusťte.

Postupně zvyšujte náročnost. Například zvětšujte vzdálenost mezi vámi a pejskem. Dále můžete prodlužovat čas výcviku. Po celou dobu dbejte na to, aby byl elektronický obojek nastavený na nejnižší nebo velmi nízkou úroveň.

Po několika úspěšných kolech začnete postupně oddalovat spouštění příkazového tlačítka. Takto dáte pejskovi šanci „zvítězit“ nad obojkem. Tímto způsobem ho naučíte efektivně a rychle poslouchat. Umožníte mu tak převzít kontrolu nad obojkem. Pejsek dělá přesně to, co po něm požadujete, ale zároveň si myslí, že je tím, kdo o tom rozhoduje. Je to jedna z forem operantního podmiňování (tzv. učení úspěchem), kterou vymyslel před desítkami let B. F. Skinner. Je to perfektní způsob, jak „převzít kontrolu“ nad chováním vašeho pejska.

Fáze 2 – venku

Když už vás pejsek dokáže perfektně poslouchat na nejnižší úrovni, přistupte na další stupeň výcviku. Vezměte pejska ven, nejlépe na místo, kde nebude vnímat mnoho okolních vjemů. Zatím mějte vypnutý přijímač, ale na vysílači si nastavte stejnou intenzitu na kterou je pejsek zvyklý z domova. Samozřejmě se snažíme vyhnout jakékoliv vyšší intenzitě. Pouze pokud pejsek na jemu známou intenzitu venku reagovat nebude, musíte intenzitu o trochu zvýšit. Jelikož se jedná o nové prostředí, musíte začít s výcvikem od začátku. Opakujte s ním povely, které doma zvládal perfektně. Ve chvíli, kdy se objeví nějaký problém, použijte elektronický výcvikový obojek. Postupujte stejným způsobem jako při výcviku doma. Nezapomeňte postupně oddalovat spuštění příkazového tlačítka. Výsledky se tak dostaví mnohem rychleji.

Pokaždé, když změníte místo výcviku, budete muset začít opět od nejjednodušších povelů. Může se vám zdát, že je to ztráta času, ale věřte, že se vám to vyplatí. Trpělivost u výcviku je velmi důležitá a výsledky se dostaví rychleji. Nakonec budete mít poslušného pejska, který nebude závislý na elektronickém obojku. A to je přesně to, čeho jsme chtěli dosáhnout.

Přečtěte si také Rady a triky, které vám usnadní výcvik s elektronickým obojkem a jak vybrat elektronický výcvikový obojek.