Jak vybrat ten nejlepší GPS lokátor?

Publikováno: pro 21, 2016

Kategorie: Články

Máte doma pejska tuláka, který chvíli neposedí a je těžké udržet si přehled o jeho poloze? Nebo se prostě občas na vycházce zadaří, že pejsek něco ucítí a ve vteřině je pryč a vám nezbyde než vodítko v ruce a oči pro pláč? V dnešní době chytrých technologií jste již určitě slyšeli o GPS lokátoru. Tahle chytrá věcička, jednoduše umístěná na obojku, vám může ušetřit mnoho hodin strávených bezcílným hledáním vašeho miláčka.

GPS obojek nebo také lokátor pro psy (i kočky) funguje na bázi kontaktu mezi GPS technologií, kterou má pejsek umístěnou na obojku a základovou stanicí, kterou můžete mít např. v obýváku. Jiné modely obojků fungují tak, že komunikují s mobilním telefonem majitele a posílají informace o poloze psa formou SMS zpráv. Pro každodenní užití jsou výborné GPS obojky na SIM kartu, kde můžete svého pejska pozorovat přímo na vašem chytrém telefonu či na počítači.

Pro běžné použití

Nejdůležitějším kritériem výběru obojku je samozřejmě dosah a účel použití obojku. Dnes si představíme obojky určené pro použití v domácích podmínkách. Hodí se pro chovatele s velkou zahradou, nebo jednoduše pro ty, kteří chtějí mít neustálý přehled, kde se vyskytuje jejich pes. Tyto obojky fungují v režimu „domov“ s omezeným dosahem od 50 do cca 80 metrů. Jakmile se pejsek vzdálí od domova na delší vzdálenost, GPS se sama přepne do režimu sledování a aktuální polohu psa nahlásí majiteli na mobilní telefon formou SMS zprávy. Technologie funguje na bázi GSM/GPS signálu, je tedy třeba počítat s tím, že tam, kde není signál, obojek nebude fungovat. Díky vložené SIM kartě je pak nutné počítat s dalšími provozními náklady v řádech několika desítek korun (dle tarifu), které jsou spjaty s provozem SIM karty. Výjimku tvoří lokátory značky TRACTIVE, které již mají vestavěnou SIM kartu.

GPS obojek je vhodný pro všechna plemena i velikosti psů (a koček). V balení nejčastěji najdete GPS lokátor, samotný obojek, krytku na obojek, nabíječku a samozřejmě návod k použití (např. BENTECH A600 GPS lokátor pro psy). GPS lokátor je nejčastěji napájen nabíjecí Li-Ion baterií. Jiné GPS lokátory se dodávají bez obojku a upevňují se na stávající obojek, na nějž je váš pes již zvyklý.

GPS lokátor pro psy

Nač si dát při výběru ještě pozor

Důležitou roli při výběru lokátoru hraje velikost. U každého lokátoru máte napsané rozměry, které vám usnadní představu o velikosti daného lokátoru. Nezapomínejte, že lokátor nesmí pejskovi vadit v běžné aktivitě.

Mezi další užitečné funkce obojku patří vodotěsnost, kdy je třeba, aby byl obojek odolný při práci v terénu. Většina obojků je odolná proti větru a dešti, ale jen ty nejlepší odolají např. úplnému ponoření do vody.

Závěrem

Obojek s GPS lokátorem se hodí všem majitelům, kteří chtějí mít přehled o svém psovi v době své nepřítomnosti. Zároveň je vhodný jako preventivní opatření proti chorobným útěkářům. V nabídce, která je rok od roku širší a širší a v souvislosti s neustále se vyvíjejícími technologiemi, se před nákupem obojku vždy poraďte s kvalifikovaným pracovníkem obchodu, kde nakupujete.