Jak psa odnaučit štěkat?

Publikováno: led 13, 2017

Kategorie: Články

Staré francouzské přísloví praví, že nezabráníš psu štěkat, ani lháři lhát. Ukrajinské moudro pro změnu říká, že pes štěká, protože zpívat neumí. Co když je ale štěkot vašeho mazlíčka nejen zdrojem úsměvných lidových moudrostí, ale zároveň skutečným problémem? Co když váš pejsek štěká z nudy v době vaší nepřítomnosti a ruší tím sousedy, kteří už ho nemohou vystát?

Proč vlastně štěká?

Je třeba si uvědomit, že štěkání je pro psa naprosto přirozené. Psi jej využívají v nejrůznějších situacích, když vyzývají ke hře, signalizují svou nejistotu, případně blížící se nebezpečí. Pokud je štěkot psa funkční a slouží svému účelu, pak je vše v pořádku. Pokud ale pes štěká bez ustání, např. když je doma sám, a jeho rozrušení přechází až v hysterické vytí, pak se jedná o problém.

Abyste mohli tomuto zlozvyku psa odnaučit, musíte odhalit příčinu jeho štěkání. Nejčastěji jím bývá nuda plynoucí ze samoty a bohužel také strach. Pes je společenský tvor, pokud je ponechán sám i několik hodin, jedná se pro něj o něco nepřirozeného. Pokud taková situace nastane, každý jedinec se s ní vyrovnává po svém. Jeden ničí vybavení domu, jiný celý den proštěká.

Jak ho to odnaučit?

Metod, jak odnaučit pejska štěkat je hned několik. Ta nejjednodušší je nechat mu po dobu vaší nepřítomnosti puštěnou televizi nebo rádio. Pomoci může i starší vyřazené tričko, z něhož vás pejsek ucítí, když zrovna nejste kolem. Dobrým pomocníkem může být i složitá hračka, kterou pejskovi dáváte jen v době své nepřítomnosti, a která jej na delší dobu zabaví. Ideální je před odchodem dopřát pejskovi dlouhou procházku, ale na tu nebývá vždy po ránu času nazbyt. Po návratu domů si však pro pejska čas vyhraďte, vyrazte s ním na procházku, pohrajte si s ním, cvičte povely, jednoduše dělejte, co má rád.

Pokud pes štěká ve vaší přítomnosti např. na kolemjdoucí, vydejte pokaždé příkaz „Ticho“. Když se utiší, odměňte jej pamlskem. Nikdy na něj povel nekřičte, dosáhnete tím akorát toho, že se vás bude bát, nebo bude přesvědčen, že štěkáte také a tím jeho návyk posílíte. Pokud je pejsek v klidu a neštěká, můžete jej chválit a odměňovat i v těchto chvílích, aby si uvědomil, že být hodný se vyplatí. A pokud už jste s rozumem v koncích, vyzkoušeli jste vše a pejsek bez ustání štěká jako pominutý, pak můžete vyzkoušet protištěkací obojek.

Protištěkací obojek

Když jste v koncích…

Protištěkacích obojků je na trhu celá řada. Všechny fungují na podobném principu jako většina elektronických výcvikových pomůcek pro psy. Pokud pes zaštěká, obojek vydá zvukový signál, který funguje jako výstraha, pokud ve štěkání pokračuje, dostane krátký elektrostatický impuls. Tento impuls je mu nepříjemný, ale není nijak nebezpečný. Velmi brzy si pes uvědomí souvislost s nežádoucím chováním, po němž přijde trest. Ve většině případů už pak jen stačí zvuková výstraha a štěkání ustane. Kromě elektronických obojků existují i obojky ultrazvukové (vydávají nepříjemný vyšší tón, který slyší jen váš pes, může následovat i váš nahraný povel; např. Protištěkací obojek DOG-B02), vibrační (po zvukové výstraze následuje několik úrovní vibrace; např. BENTECH T40V) či sprejové (vstříkne psovi do čumáku sprej a odláká tím jeho pozornost).

Všechny tyto obojky fungují na principu vibrace hlasivek, nereagují na okolní zvuky. Pejsek má přijímač obojku nasazený na hlasivkách, aby zařízení mohlo vyhodnotit jeho zvukový projev. Obojek musí být dostatečně utažen, aby se na krku neposouval, ale samozřejmě nesmí psa škrtit. Díky malé váze a kompaktnosti už je dnes možné použít tento druh obojku i na malé psy. Většina obojků proti štěkání je voděodolná, dobíjecí a lze na nich nastavit několik úrovní intenzity impulsu. Cenová relace obojků je příhodná pro většinu majitelů psů.

Obojek proti štěkání