Jak funguje elektronický ohradník pro psy?

Publikováno: led 6, 2017

Kategorie: Články

Elektronický ohradník je výborné řešení pro všechny majitele nejen psů, ale i zahrad, z nichž mají jejich miláčkové tendenci utíkat, nebo zde ničit okrasné záhonky.

Nenechte se mýlit názvem a nepředstavujte si pod ohradníkem pro psy drát, kterým bývají obehnána stáda ovcí či jiných hospodářských zvířat, a který i při letmém doteku vydá výboj. Elektronický ohradník pro psy se skládá z obojku a elektronického plotu (signální generátor + cívka). Obojek zde funguje jako přijímač, signální generátor uložený na bezpečném místě jako vysílací stanice a cívka jako anténa. Cívku můžete zabudovat do země, zavěsit na plot či jednoduše položit na trávník. Ohradníku se také říká "neviditelný plot", pokud jej mělce zakopete, neruší stávající výhled do krajiny.

Instalace ohradníku

Cívkou jednoduše ohraničíte prostor, v němž se váš pes může pohybovat. Oba konce cívky musí být připojené ke generátoru, aby tvořily smyčku. Pokud se pes přiblíží k hranici takto označeného prostoru, bude nejprve upozorněn zvukovým signálem. Pokud hranici překročí, dostane elektrostatický výboj, který mu neublíží, ale upozorní jej, že se chová nežádoucím způsobem. Pro lepší orientaci můžete na zahradě umístit signální terčíky/praporky poblíž cívky, ty psovi pomohou s orientací, kam smí, a kam už ne. Maximální délka instalace cívky je dle zvoleného modelu až 2200 metrů. Pokud je třeba ohraničit pozemek a ještě např. záhonek uvnitř, je třeba konce drátu zatočit kolem sebe, aby v meziprostoru (mezi plotem a záhonkem), který je třeba nechat nečinný, obojek nefungoval.


BENTECH 026

Výstražný signál se dá nastavit ve velmi širokém rozmezí přiblížení se k hranici povoleného prostoru (zpravidla od 40 cm až do 6 metrů). Stejně tak lze nastavit i výstražné napomenutí (od 30 cm až po 1,5 metru) a jeho intenzitu (až 8 úrovní dle velikosti a citlivosti psa). Jakmile pes pochopí souvislosti, bude stačit zvukový signál k tomu, aby pes pro sebe nekomfortní zónu opustil.

Elektronických ohradníků již dnes existuje nepřeberné množství. Při nákupu je třeba si ujasnit, zda vám postačí ohradník s voděodolným přijímačem (např. BENTECH 023), nebo již budete potřebovat vodotěsné zařízení (např. BENTECH KD660). Levnější zařízení jsou voděodolná vůči blátu a dešti, za plně vodotěsný výrobek si budete muset připlatit.
Stejně tak je možné zakoupit přijímač, který je napájen bateriemi, nebo takový, který můžete opakovaně nabíjet, opět je rozdíl především v ceně. Dále je možné zakoupit ohradník s regulováním impulzů, např. elektronický ohradník BENTECH 026 má 5 režimů činnosti přijímače - lze určovat velikost impulzu nebo ho úplně vypnout.
S nákupem dalších obojků můžete na elektronický ohradník připojit libovolný počet psů. Některá zařízení jsou dokonce vhodná i pro velmi malé psy a kočky (např. Canifugue SMALL). Pro majitele bytu je pak určen ohradník, který je bezdrátový a prostřednictvím vymezení hranice volného pohybu pomocí dvou zón je vhodný do každé domácnosti. Vysílací stanici jednoduše v bytě umístíte tam, kam nechcete, aby váš pejsek chodil (např. ohradník do bytu JF03).

Přečtěte si další článek ohledně instalace elektronických ohradníků.