Jak psa odnaučit tahat na vodítku

Publikováno: bře 29, 2017

Kategorie: Články

Většina z nás už to někdy zažila, těšíte se na společnou procházku a váš chlupatý společník je jako utržený ze řetězu. Chůze na vodítku je pro něj nepřekonatelný problém a pořád tahá a tahá. Máte pocit, že už jste zkusili všechno a nic nepomohlo? Vězte, že i v tomto případě platí pravidlo, že s trpělivostí dojdete nejdál.

Komunikace je základ

Pes má ve své podstatě několik jednoduchých potřeb. Vedle vylučování, jídla a spánku, je to pohyb a čas strávený se smečkou. Tři z pěti uvedených potřeb mu plníme prostřednictvím pravidelných procházek. Problém nastává, když jako majitelé očekáváme způsobnou procházku s poslušným a klidným psem, zatímco psovi se otevírá takřka „celý vesmír“ plný lákadel. Tu je třeba očuchat lampu, tu je třeba počůrat patník, pozdravit se s každým, koho potkáte a to vše v mnohem rychlejším tempu, než na jaké jste připraveni. Nevyhnutelně pak za psem téměř utíkáte a on nevidí, neslyší a táhne pořád dál. Řešení je jednoduché – správná komunikace.

Jak skoncovat s procházkami, které vás ničí

Pokud váš pes táhne na vodítku a vy mu za něj vztekle trháte, nebo na něj křičíte, vězte, že vůbec nechápe, co po něm chcete. Vymyslete si proto jeden povel, který budete používat vždy, když budete po psovi chtít, aby přestal tahat. Oslovte jej jménem, abyste upoutali jeho pozornost a použijte vybraný povel (např. „pomalu“, „ne“). Pokud pes vůbec nereaguje, úplně se zastavte, nebo začněte couvat. Jakmile pes zvolní, pochvalte ho a odměňte pamlskem. Buďte pozorní a využívejte všech chvil, kdy jde váš pes způsobně bez tahání, používejte vybraný povel, aby si jej spojil s požadovaným chováním, a mohutně chvalte a odměňujte. Tento postup opakujte, dokud se vaše procházky neobejdou bez hromady propocených svršků a vytahaných končetin. Nikdy nepolevujte. Jakmile se psem necháte táhnout, bude to považovat za jediný způsob, jak se dostat tam, kam tolik chce. Ukažte mu, že to jde i jinak.

Jak si pomoci

Pokud jste s trpělivostí na štíru, nebo jste přesvědčení, že výše uvedený postup není ve vašich silách zvládnout, mohly by vám přijít vhod následující pomůcky proti tahání.

Obojek proti tahání - spolehlivá kontrola s rychlým účinkem. Pejskovi nasadíte obojek a mezi obojek a vodítko připnete zařízení, které v případě nadměrného tahání vyšle do přijímače vibraci nebo impulz (dle zvoleného nastavení). Psovi je daný podnět nepříjemný a brzy pochopí, jak se má chovat, aby jej znovu nevyvolal.

Obojek proti tahání

Ohlávka HALTI – výchovná pomůcka, která obepne psovi čenich a krk. Je na ní uchyceno vodítko tak, aby se hlava psa při tahu otáčela k majiteli a stažením čelistí vyvolávala podřizovací reflex. Měl by následovat povel a zvolnění chůze psa.

Nedoporučujeme používat škrtící obojky, které nepřináší žádný efekt kromě toho, že jsou pro psa velmi nekomfortní. Pro neposlušné psy nejsou vhodná ani flexi vodítka. Pes je sice na delší šňůře, ale je hůře kontrolovatelný, táhne pořád dál a věřte nebo ne, i flexi vodítko má svůj konec. Schovejte si ho na chvíle, až bude váš pes chůzi na vodítku dobře ovládat. Procházky si pak užijete oba.

Rada na konec

Zapomeňte na přísloví, že starého psa novým kouskům nenaučíte. Zpravidla každý pes je učenlivý až do velmi vysokého věku, jen je třeba mít s ním více trpělivosti.