Jak vybrat elektronický výcvikový obojek

Publikováno: říj 24, 2016

Kategorie: Články

Pokud vás pes neposlouchá a rozhodli jste se pro elektronický obojek, jako účinnou výcvikovou pomůcku, pak je třeba se v záplavě produktů na trhu nějak zorientovat. Dnes se podíváme, na co se zaměřit při výběru vhodného obojku.

Nejprve je třeba se zamyslet nad velikostí a věkem vašeho psa. Elektronické výcvikové obojky můžete používat již od šesti měsíců věku psa. Pro psy v rozmezí od 10 do 50 kg bude vhodná převážná většina nabízených produktů. U psů velmi malých plemen, nebo naopak psů obřích plemen (či psů se sníženým prahem bolestivosti), bude třeba být při výběru opatrnější a nákup diskutovat s kvalifikovaným prodejcem. Velmi malému pejskovi by výboj mohl ublížit, u velkého psa by naopak mohl být téměř neznatelný.

Důležitým ukazatelem nákupu je i dosah, na který chcete psa pomocí obojku kontrolovat. Ten se nejčastěji pohybuje mezi 200 až 1000 metry. Pro pracovní psy typu loveckých plemen je třeba vždy zvolit spíše obojek s delším dosahem (např. Bentech D776). Stejně tak pro psy, kteří se pohybují ve členitějším terénu. Je nutno vzít v úvahu, že dosah signálu uváděný výrobcem je uveden vždy za ideálních podmínek, na volném prostranství a za pěkného počasí.

Při nákupu obojku mějte vždy na paměti, aby se dal vysílaný impuls korigovat v určitém rozpětí síly výboje dle velikosti psa. Mezi další důležité funkce obojku patří zvukové upozornění a vibrace. Většina elektronických obojků tak dnes používá tři úrovně upozornění. Nejprve zvukový signál, následně vibrace a až v poslední řadě elektrostatický impuls, který musí být vždy přizpůsoben velikosti, věku a zdravotnímu stavu psa. Pes je inteligentní a učenlivý tvor, který velmi brzy pochopí časovou souslednost daných upozornění. Při svém výcviku budete po čase používat pouze první dva signály.

Dalšími parametry pro výběr je vodotěsnost přijímače a možnost napájení zařízení. Obojky jsme na našem webu uspořádaly do kategorií a pro správný výběr dle vašich představ můžete využít Průvodce výběrem obojku.

Přečtěte si naše další články Rady a triky, které vám usnadní výcvik s elektronickým obojkem a Technika výcviku s elektronickým obojkem.